Приборкання американського неба
З 12 по 13 травня неподалік столиці США, у м. The Plains, відбувся 15-й фінал наймасовіших змагань ракетомоделістів – Team America Rocketry Challenge (TARC) із призовим фондом 100000$. В цьому році для участі в змаганнях зареєструвалось 812 команд, приблизно 5000 учнів, а це найбільша кількість учасників починаючи із 2002 року. Команди представили 47 штатів та Американські Віргінські Острови.
Головна мета змагань – зацікавлення дітей займатися наукою, технікою та інженерією, щоб в подальшому розвивати аерокосмічну галузь своєї країни.
Щоб розвивати креативне мислення молоді організатори щорічно змінюють правила. В цьому році основні умови були наступні:
– в якості крихкого вантажу використовується лише одне яйце, але модель ракети повинна розділятись на дві частини із окремими системами порятунку.
– фінал змагань поділяється на два раунди. В першому – змагаються всі команди, які пройшли до фіналу де їм потрібно досягти висоти 775 футів (236 м) та спустити неушкодженим вантаж на землю за 41-43 с. В другому раунді потрібно досягти вже 800 футів (244 м) та спустити вантаж за 42-44 с.
В попередні роки до другого раунду відбиралось 42 команди, але у зв’язку із поганими погодними умовами, кількість була обмежена до 24 команд.
В цьому році наші друзі із National Association of Rocketry та Aerospace Industries Association запросили прийняти участь в TARC команду від Україну. В якості делегата було обрано Noosphere Engineering School, яку заснував Почесний Президент ФРМСУ Макс Поляков. Перший досвід участі у подібних змаганнях наші моделісти отримали під час змагань в класі моделей S2/P у неофіційному заліку Чемпіонату Світу 2016 року в м. Львів. Оскільки TARC – національні американські змагання, то наша команда (Олександр Радченко, Богдан Ковальов, Владислав Журавльов, Валерій Бідовський і тренер – Денис Хміль) не претендувала на нагороди, але змагалась з усіма в рівних умовах.
Переможцем стала команда Festus High School зі штату Міссурі, яка буде представляти США на International Rocketry Challenge, що відбудеться 22-23 червня в м. Париж, Франція. В одному із додаткових конкурсів – balsa glider competitions – команда Noosphere Engineering School посіла перше місце. Потрібно за 30 хвилин побудувати літак із наданих матеріалів і здійснити максимально далекий політ. За рахунок злагодженої роботи представники нашої країни показала найкращий результат – 57 футів 10 дюймів або 17 м 63 см. За що були нагороджені відгуком, оскільки як вже згадувалось, не претендувала на нагороди.
Участь спортсменів нашої федерації в TARC є надзвичайно корисною та пізнавальною. Надіємось, що в найближчому майбутньому опираючись на власний досвіт, ФРМСУ разом із Noosphere, Noosphere Engineering School та підтримки Макса Полякова, організуємо щорічний Ukraine Rocketry Challenge і станемо повноцінним учасником International Rocketry Challenge. Це новий етап розвитку аерокосмічного напрямку України. Варто зазначити, що вже зараз ведуться про це переговори.