Про спорт
Джордж Гаррі Стін готує модель
ракети до запуску, 1970
Моделювання ракет, створення діючих копій – одне з найцікавіших і найбільш високотехнологічних видів захоплень. Спортивне моделювання унікальне тим, що органічно поєднує в собі інтелектуальну діяльність та фізичні навантаження на свіжому повітрі.
Ракетомодельний спорт – технічний вид спорту, в рамках якого учасники змагаються в конструюванні та виготовленні, організації запуску моделей ракет, а також їх пілотуванні (у випадку, якщо йдеться про радіокеровані моделі). Цей вид спорту призначений для людей практично всіх вікових груп.
Змагання можуть відбуватися як в особистому, так і в командному заліку. Проводяться на висоту і тривалість польоту, точність посадки. У класі моделей-копій основні критерії оцінювання – це ступінь деталізації ракети і реалізм польоту.
Першовідкривачі ракетного моделювання з'явилися в СРСР у 1920 році. На початку ХХ століття вони ще не підозрювали, що після першого запуску супутника і польоту людини в космос конструювання копій реальних ракет стане настільки популярним захопленням. Пізніше два американці, Джордж Гаррі Стін (конструктор ракет, відомий за прізвиськом "батько моделювання ракет") і його друг Орвіль Карсліл (швець), започаткували змагання і створили прототип правил для них. Пізніше ці правила стали основою для документа, яким керується Міжнародна авіаційна федерація (FАІ) до сьогодні. За право вважатися батьківщиною ракетомодельного спорту змагаються декілька країн, що вкотре підтверджує популярність цього виду змагань в усьому світі.
Процес запуску моделей ракет втілює в життя нескінченне прагнення людини досягнути нових вершин творчості на незвіданих просторах Всесвіту. Момент, коли зроблена своїми руками ракета на швидкості піднімається в повітря, залишає незабутні враження, які запам'ятовуються на все життя! Можливо, саме завдяки цьому ракетомодельний спорт підкорив мільйони сердець в різних куточках нашої планети.
Спортсмен української збірної запускає ракету моделі S1,
2013 рік
Моделювання ракет представлене в таких країнах: Болгарія, Канада, Китай, Хорватія, Чехія, Німеччина, Італія, Індія, Японія, Казахстан, Латвія, Литва, Македонія, Молдавія, Румунія, Польща, Сербія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швейцарія, Росія , Туреччина, Україна, Білoрусь, Великобританія, США, Узбекистан, Норвегія, Єгипет, Франція, Азербайджан, Австралія, ПАР. Ракетомодельний спорт набирає популярність у Бразилії, Греції, Швеції та на Кіпрі.
-
S1 – моделі ракет на висоту польоту
Мета змагань – досягнення максимально можливої висоти, встановленої відповідно до спостережень і вимірювань. Дані щодо висоти визначаються спеціальними приладами (альтиметрами)
-
S2 – моделі ракет на висоту польоту зі стандартним вантажем
Мета змагань – підйом стандартного вантажу на максимально можливу висоту, встановлену спостереженнями і вимірюваннями
-
S3 – моделі ракет на тривалість польоту з парашутом
Мета змагань – досягнення найбільшої тривалості польоту, використовуючи парашут
-
S4 – моделі планерів із прискорювачем на тривалість польоту
Мета змагань – досягнення найбільшої тривалості польоту з використанням вертикального вільного балістичного зльоту
-
S5 – моделі-копії ракет на висоту польоту
Мета змагань – досягнення найбільшої висоти польоту моделлю-копією, при цьому враховується і стендова оцінка, тобто ступінь деталізації моделі
-
S6 – моделі ракет на тривалість польоту зі стрічкою
Мета змагань – досягнення найбільшої тривалості польоту з використанням стрічки
-
S7 – моделі-копії ракет на реалістичність польоту
Мета змагань – отримати максимальну кількість балів за ступінь деталізації моделі (стендова оцінка) і здійснити заліковий політ. У випадку однакової кількості балів перевага надається прототипу з більшою стендовою оцінкою
-
S8 – моделі ракетних планерів на тривалість польоту і точність посадки
Мета змагань – показати польотний час і посадити модель в задану зону
-
S9 – моделі ракет на тривалість польоту з ротором
Мета змагань – досягнення максимальної тривалості польоту з системою авторотації, що забезпечує повернення на землю
-
S10 – моделі ракет на тривалість польоту з «м'яким крилом»
Мета змагань – досягнення максимальної тривалості польоту з м'яким крилом (Рогалло)
На міжнародному рівні ракетомодельним спортом опікується Міжнародна авіаційна федерація (the International Air Sports Federation). Організація була заснована як спортивна федерація в 1905 році, і зараз вона об'єднує авіаційні організації, що знаходяться у понад 100 країнах світу.