Не шукають легких шляхів

Сергій Шуляк та Андрій Петренко в ракетомодельному спорті більше десяти років. Обидва – призери Чемпіонатів України та світових кубків – Янгеля і «Імпульс». Виступають у класі S7, моделі-копії ракет на реалізм польоту. Запуск моделей даного класу вважається вищим пілотажем ракетомодельного спорту.

Хлопці, на Чемпіонаті Світу в Болгарії ви виступали в класі S7. Українська збірна стала кращою в цьому класі. У чому складність конструкції і запуску саме цих моделей-копій?
Андрій Петренко: Складність в тому, що модель S7 повинна бути копією реальної ракети в певному масштабі з докладною деталізацією вузлів. І готувати її до польоту потрібно дуже ретельно, щоб старт моделі-копії був максимально схожим на старт оригінальної ракети.
Сергій Шуляк: Звичайно, сам процес виготовлення моделі – більш складний, ніж сама участь у змаганнях. Але й підготовка буде проходити простіше, якщо все правильно і чітко спланувати. Головне для спортсмена – впевненість у собі і в техніці.

Чому вас зацікавили моделі-копії S7?
Андрій Петренко: Вони дозволяють виконати модель-прототип реально існуючої ракети з максимальною зовнішньою деталізацією і «начинкою» копії.

Розкажіть про прототипи моделей-копій, з якими ви виступали в Болгарії
Сергій Шуляк: Моя модель на реалізм старту – Сатурн 1B. Це американська ракета-носій, модернізована версія Сатурн B. На відміну від першого варіанту носія, мій прототип міг вивести відсіки і місячний модуль корабля Аполлон на низьку навколоземну орбіту. Процес виготовлення моделі-копії був не просто тривалим. Він зажадав від мене серйозної психологічної витримки.
Андрій Петренко: Прототип моєї моделі – французька ракета Ariane 44LP. Ця ракета з 1988 року служила носієм для супутника Astra 1А, а пізніше і його спадкоємця Astra 1В компанії-оператора супутникової системи SES. На її виготовлення я витратив 4 роки.

S7 – не єдиний клас, яким ви займаєтеся?
Андрій Петренко: Ні, крім класу S7 я виступав у класах S4A – моделі планерів із прискорювачем на тривалість польоту, S6A – моделі ракет на тривалість польоту зі стрічкою, S9A – моделі ракет на тривалість польоту з ротором.
Сергій Шуляк: Я виступав в класі S1B і S5C на висоту польоту, S3A на тривалість польоту з парашутом. Це крім класу S7.

І все ж золото в Болгарії заслужили завдяки запуску S7 – моделей-копії на реалізм польоту. У чому секрет?
Сергій Шуляк: Насправді, успіх залежить від твоєї особистої працьовитості. Якщо не розтрачувати час і сили даремно, будуть призові місця. Але все ж ракетомоделізм – це спорт. І удача грає не останню роль. У мене на рахунку багато перемог, але й поразки теж були. Здобути перемогу на Чемпіонаті у класі S7 особисто мені допомогли наполегливість, знання, набуті за роки роботи, і пристрасть до ракетомодельного спорту.
Андрій Петренко: Досягти перемоги мені допомогла наша дружна команда.